Yumurta

Yumurta

yumurta resimBu büyük hücreli besinin yararları her çağda ve her ülkede takdir edilmiştir. Yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt, sodyum ve vitaminler bulunur. Ancak ısı her vitaminin ve albümin değerini düşürür. Aşırı miktarda yumurta yenirse, bu besin de et kadar zararlı olabilir.

Bilindiği gibi hayvansal besinlerde bulunan kolestrol damar sertliğine, yüksek tansiyona ve bazı cilt hastalıklarına zararlıdır. Yumurtanın sarısındaki demir, bedence zayıf olanlara ve anemiklere tavsiye edilir.

 

Prof. Kollath’a göre yumurta tazeliğini 14 gün korur. Yararı yalnız tazeliğine değil, aynı zamanda kimyasal bileşimine bağlıdır. Kimyasal bileşim, tavuğun yaşı, sağlık durumu ve aldığı besinle ilgilidir. Serbest gezeni eşinen, gün ışığını alan ve doğal besinle beslenen tavuğun yumurtası her zaman tercih meselesi olmalıdır. Gün ışığını görmeyen, eşelenmeyen tavuğun yumurtasından elden geldiğinde kaçınılmalıdır.

 

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurta ışığa veya elektrik lambasına tutulduğunda içi pembemsi bir saydamlıkta ise tazedir. Bayat yumurta saydam olmaz. Yumurta durdukça suyu çekilir; dış kabuğu ile tepedeki zarı arasında bir hava boşluğu meydana gelir. Bu ise yumurtanın hafiflemesine yol açar. Suya daldırılan yumurta dibe çökerse tazedir. Suyun yüzeyine doğru yaklaşıyorsa tazeliğini kaybetmiş demektir.

 

Yumurta kırıldığında taze olup olmadığı nasıl anlaşılır.?

Yumurtanın akı ve sarısı yayılıyorsa, tazeliğini kaybetmiş demektir. Beyazı yayılmaz ve sarısı top gibi diri ise yumurta tazedir. Pişmiş katı yumurta uzunlamasına ortadan ikiye kesildiğinde sarısı tam merkezde ise tazeliğinden kuşkulanılamaz.

 

Yumurta 12 dakikadan fazla pişirilmemelidir. 20 nci dakikadan sonra yumurta sülfürik asit çıkarmaya başlar.

 

 

Previous Bal
Next Tuz

About author

You might also like

Neye İyi Gelir 0 Comments

Şeker

Yakın bir geçmişe kadar şekeri insanın besininde büyük bir yer almazdı. Her gün yediğimiz şeker, ilk olarak Asya’da yapılmış ve Avrupa’ ya Haçlı seferlerinden dönen askerler tarafından getirilmiştir. O çağda

Neye İyi Gelir 0 Comments

Tuz

Kanımızda litre başına 7 gram tuz vardır. Tuz insan yaşamında besbelli büyük bir önem taşımış olmalı ki, ona sahip olabilmek için ülkeler birbirlerine savaş bile açmışlardır. Toprak altında yaşayan hayvanlarla

Neye İyi Gelir 1Comments

Sütün Zararları

Sütün değerli bir besin maddesi olması bileşimindeki kalsiyuma ve proteinlere dayanır. Süt demirden yoksundur. Son on yılda yapılan bilimsel araştırmalar sütün birçok insana zararlı olduğunu ortaya koymuştur.   Sütün bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply