Yoğurt

Yoğurt

yogurt ve yoğurt suyuSerinletici, lezzetli, sağlıklı bir besin maddesidir. Sindirimi zor olan sütün yerini rahatlıkla tutabilir. Sütten hoşlanmayan çocuklara yoğurt verilmelidir. Yoğurt bağırsaklarda kalan besin maddelerinin çürümesini önler ve olumsuz bakterilerin üremesini engeller. Her gün bir miktar yoğurt yiyerek bağırsak florasını dengeleyebiliriz.

Bağırsaklara asıl yarayan yoğurdun suyudur. Bazı ev kadınları yoğurdu süzerek suyunu atar. Oysa bu  yoğurt suyu çorbaya konabilir, içilebilir yada herhangi bir sos yapımında da kullanılabilir. Bağırsakları temiz tutmak için her gün 2 -3 çorba kaşığı yoğurt yemeli veya suyunu içmelidir.

Yoğurt öbür sütlü maddeler gibi proteince zengindir. Bakteriler bu proteinin sindirilmesini kolaylaştırır. Ayrıca yoğurtta kolayca sindirilen ve sütten çok miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyumun kolesterolü (kalp hastalıklarına yol açan kandaki yağı) düşürdüğü kanıtlandığına göre, yoğurdun da düşüreceği muhakkaktır. Hatta yoğurta kanseri önleyici özellik bulunduğu bile ileri sürülmektedir. Şu var ki, pastörize sütten yapılan yoğurttaki bakteriler özelliklerini kaybederler.

 

Antibiyotik alındığı zaman bol miktarda yoğurt yemekte yarar vardır. Çünkü antibiyotikler bağırsak florasını, yani bağırsaktaki yararlı bakterileri yok ederek sindirim zorluğuna ve kabız a yol açar. Bu olumsuz sonucu önlemek için antibiyotik alırken yoğurt yenmeli.

 

Yoğurt gece yendiğinde bazı bünyelerde şişlik yapabilir. Özellikle sarımsakla yenmişse. Bu nedenle yoğurdu gündüz yemeli. Hatta sabah yenmesi tavsiye edilir.

Previous Şeker
Next Sütün Zararları

About author

You might also like

Tahıllar 0 Comments

Tahıllar

Tarihe göz atarsak tahılın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Açlık, kıtlık yıllarında insanın imdadına hep tahıl yetişmiştir. Çünkü tahıl hem besleyicidir, hem bozulmadan saklanması kolaydır, hem de her

Neye İyi Gelir 0 Comments

Nohut

Nohut (Cicer arietinum) Akdeniz ülkelerinde bol miktarda yetişmektedir. Nohudun buruk tadı AvrupalIların damağına pek fazla uygun olmamakla birlikte, İspanya ve doğu ülkeleri bu bitkiye önem verirler. Eski çağ insanları nohutta

Beslenme 1Comments

Sütün Zararları

Sütün değerli bir besin maddesi olması bileşimindeki kalsiyuma ve proteinlere dayanır. Süt demirden yoksundur. Son on yılda yapılan bilimsel araştırmalar sütün birçok insana zararlı olduğunu ortaya koymuştur.   Sütün bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply