Yin-Yang Dengesi

Yin-Yang Dengesi ve Bunun İnsan Üzerindeki Etkileri

Bedenimizde su boldur. Ancak aşırı su içmek zararlıdır. Çünkü su hücrelerimize besin sağlar ve bedenimizin ısısını düşürür. Aşırı su böbrekleri ve kalbi yorar, bunların daha çok çalışmalarını gerektirir. Suyu bol olan bir madde yumuşaktır. Bu da merkezcil gücün düşük olduğunu gösterir. Su sürekli buharlaşır. Çünkü merkezcil gücün etkisi altındadır. Hareketli kişiler genellikle hareketsizlere oranla daha çok su içerler.

 

Çünkü faaliyet sırasında suyu kaybederler. Fazla hareketli olmayıp çok su içerlerse Yin olurlar; çabuk üşürler, hareketsiz tembel, sıkılgan ve zayıftırlar.

 

Soğuk ülkelerde kolaylıkla yetişebilen her şey genellikle Yang, sıcak iklimlerde  yetişenlerse Yin’ dir. Sıcak iklimlerde yazın daha çok ishale rastlanmasının başlıca nedeni bu ülkede daha çok Yin besin yenmesidir.

(Yin besin bağırssakları aşırı genişletir. Her türlü genişleme ve hacim büyümesi Yin’dir.)

 

Kuzey ülkelerde yaşayanlar güneyde yaşayanlara göre daha dayanıklı ve sağlamdır. Çünkü daha çok yang besin yerler. Yin iklimde kolaylıkla Yang besin, Yang iklimde ise Yin besin yetiştir. Yin olan insanlar Yin iklime alışmakta güçlük çekerler. Kadın Yin’dir ama meydana getirdiği yumurta Yang’ dır. Erkek ise Yang’dır ve sperması Yin’dir.

 

Alınan besinin cinsi, miktarı ve hazırlanış şekli insanı bedensel ve ruhsal yönden etkiler. Vejeteryan insanlar genellikle felsefe meraklısı, meditasyona, estetiğe, edebiyata, dine eğilimli kişilerdir. Vejeteryan olmayanlar ise genellikle mekanik, endüstri yolunda ilerlemeye dönük ve sömürgecidir. Yenen besinin dengeli olabilmesi için Yin ve Yang oranı 1/5 olmalıdır. Ancak besin hazırlanırken fiziksel (ısı, basınç, v.b.) ve kimyasal (su, tuz, v.b.) etkenler bu oranı bozar. Bu nedenle 1/5 oranına uymak zordur. Doğru besin alıp almadığımızı her gün idrar ve dışkının rengini, biçimini ve miktarını inceleyerek denetleyebiliriz. İdrar berrak ve koyu sarıysa, dışkıda şekilli , kokusuz, uzun yapılı ve fındık kabuğu rengindeyse, bir gün önce yenen besinin Yin ve Yang oranı dengeli demektir. İdrar ve dışkının rengi çok açıksa, Yin besinin fazla alındığını gösterir. Şayet idrar berrak ve rengi çok açıksa, Yin besinin fazla alındığını gösterir. Şayet idrar berrak ve rengi çok açıksa, Yin besinin fazla alındığını gösterir. Şayet idrar berrak ve rengi çok açıksa ve 10 dakika sonra çökelti görülürse, bir hastalığa, aşırı kaloriden dolayı böbreklerde rahatsızlığa  veya Yang etkenin eksikliğine işarettir. İdrar, bol , berrak ve çok açık renkliyse, şeker hastalığı olasılığı yüksektir. 24 saatte 4-5 kereden çok idrara çıkanın ya böbrekleri zayıftır, yada kalbinde bir sorun vardır, yada bilinmeyen başka bir rahatsızlığı olabilir. Dışkı yeşilimsi ve okside olmuşsa, rengi kararmışsa, aşırı Yin besin alındığını gösterir.

 

Hayat Yang, Ölüm ise Yin’dir.

Sağlık Yang, Hastalık Yin’dir.

Fizyolojik hayatımız ve faaliyetlerimiz aldığımız besine dayanır. Besinlerimiz bitkisel kaynaklı olmalıdır. Yediğimiz klorofilli maddeyi beden hemoglobine dönüştürür. Hemoglobin hücrelerimizin beslenmesi için gereklidir. Vücut kana (kırmızıya) dönüşmeyenleri dışkı ve idrar yoluyla (sarı renkte) dışarı atar. Yang etkenler (tuz,ateş, basınç, suyu çektirme) besinlerin hazırlanışını kolaylaştırır. Bu süreç sindirim sistemimizde sürekli oluşmaktadır. Fizyolojik hayatımız Yin renklerin Yang’ a dönüşmesine dayanır. Sağlığımız, özgürlüğümüz, huzurumuz bu dönüşmeye bağlıdır.

 

Previous Süt Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Next Makrobiyotik Besin

About author

You might also like

Beslenme 0 Comments

Besinlerde Uyum

Bu konu bir çok insanı ilgilendirebilir. Alerjiden, asiditeden, kabızlıktan aşın kilolardan ya da sindirim zorluğundan yakınanların ilgisini çekmelidir. Çok iyi kaliteli besin almasına ve az yemesine karşın, sindirim zorluğu çeken

Beslenme 0 Comments

Bal

Bal Yüzyıllar boyunca hem besin, hem tatlandırıcı, hem de ilaç olarak kullanıla gelmiştir. Balın yararlı olduğunu herkes bilir. Ancak her balın değeri ve yararı aynı değildir.   Dağ çiçeği balının

Beslenme 0 Comments

Yenibahar (Primenta offıcinalis)

Yenibahar (Primenta offıcinalis) Bu baharatın kokusu tarçını, karanfili, karabiberi ve küçük hindistan cevizini andmr. Yenibahar bir bitkinin meyvesidir ve genellikle karabiber gibi toz halinde kullanır. Tane olarak çorbalara, sulu yemeklere,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply