Sütün Zararları

Sütün Zararları

sütün zararlarıSütün değerli bir besin maddesi olması bileşimindeki kalsiyuma ve proteinlere dayanır. Süt demirden yoksundur. Son on yılda yapılan bilimsel araştırmalar sütün birçok insana zararlı olduğunu ortaya koymuştur.

 

Sütün bu olumsuz yanları nelerdir ve kimleri etkiler ?

Birçok insanın süte alerjik olduğu bilinir. Kimisi de sütü sindiremez. Sütten asıl zarar gören ise küçük çocuklar , özellikle de ana sütü yerine bol miktarda inek sütü ile beslenen bebeklerdir.

Okul çağında sütle beslenen çocuklarda demir eksikliği, kansızlık görülür.

Kimi çocuklarda bağırsak kanaması bile görülmüştür.

Kansızlığın belirtileri; Zayıflık, halsizlik, yüzde halsizlik, yüzde renksizlik ve asabiyet. Yakın zamana kadar doktorlar bu çocuklardaki demir eksikliğinin sütteki demir noksanlığından ileri geldiğini sanıyorlardı. Oysa yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar bambaşkadır. Süt demirden yoksun olduğu için değil, proteinin etkisiyle bedenden demiri aldığı için zararlıdır.

Dr.Calvin W. Woodruff tahribatı yapanın taze sütteki protein olduğunu ve zararların hangi mekanizma ile meydana geldiğinin henüz bilinmediğini açıklamıştır. (Southern Medikal Journal, Mayıs 1975)

 

Ayrıca Süt ve sütlü maddeler bedendeki müküsü (sümüklü ve balgamlı salgıyı) arttırır. Bu nedenle sinüzitli (burunda), astımlı (ciğerlerde) ve kolitli (bağırsakta) olanlar bu besin maddesinden sakınmalıdır. Bazı besin uzmanlarına göre, yetişkin insanın süte gereksinimi yoktur. Nitekim doğada yaşayan hayvanlar da sütten kesildikten sonra bir daha sütle beslenmezler.

Previous Yoğurt
Next Süt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

About author

You might also like

Neye İyi Gelir 0 Comments

Şeftali (Amygdalus persica)

Kökeni kimine göre Kuzey Çin, kimine göre ise İran ve Habeşistan’dır. Şeftalide A, B, C vitaminleri bulunur. Duyarlı midelerin kolayca sindirebileceği bir meyvedir. Hafif laksatif ve idrar söktürücü olan şeftali,

Neye İyi Gelir 0 Comments

Pirinç (Oryza sativa)

Asya’da yaşayan insanların yarısından çoğunun temel besini pirinçtir. Pirincin kesin kökeni bilinmiyor. Eski Çin şiirlerinden pirincin Asya’nın güney doğusundan geldiği anlaşılıyor. Eski tarih belgelerine göre; Milattan 2500 yıl önce Yan-tseu-kinng

İçecek Türleri 0 Comments

Meyve ve Sebze Suları

Kimisi berrak, kimisi bulanık, kimisi tatlı, kimisi buruk olan bu suların tadım düşündükçe insanın ağzı sulanır. Şifalı olan bu sular inşam şişmanlatmaz. Asit olmalarına karşın, bedende asit yapmaz; tersine kanı

1 Comment

  1. Array
    Nisan 06, 21:08 Reply

    […] Sütün Zararları […]

Leave a Reply