Bezelye – Pisum Sativum

Bezelye – Pisum Sativum

Bezelye Pisum Sativum

Bezelye Pisum Sativum

Bezelyenin İtalya’ dan geldiği sanılır. Taze bezelye ile kurusu arasındaki besin farkları oldukça fazladır. Aşağıda bu fazlalığı gösterir bilgileri paylaşacağız.

100 Gram Taze Bezelyede 6,6 Albümin bulunurken Kuru Bezelyede bu değer 23,4 ‘ dür.

100 Gram Taze Bezelyede 0,5 Yağ bulunurken Kuru Bezelyede bu değer 1,9 ‘ dur.

100 Gram Taze Bezelyede 12,4 Karbonhidrat bulunurken Kuru Bezelyede bu değer 47,4 ‘ dür.

100 Gram Taze Bezelyede 77,7 Su bulunurken Kuru Bezelyede bu değer 14 ‘ dür.

100 Gram Taze Bezelyede 83 Kalori bulunurken Kuru Bezelyede bu değer 315  ‘ dir.

 

Yukarıdaki değerlerden de anlaşılacağı gibi, taze bezelyede sadece su oranı fazla olurken kuru bezelyede diğer tüm değerler kat kat yüksek çıkmaktadır. Bu nedenle kuru bezelye tüketimini arttırmalıyız.

 

Kuru bezelye daha çok çorbalarda kullanılır. Albümini ve nişastası bol, asit i yüksek olduğundan bu bitkinin kurusunu bazıları kolay sindiremez.

 

Taze bezelyenin nişastası ise çok daha kolay sindirilir. Bezelyede fosfor, leisitin, demir, potasyum bulunur. Azotlu maddelerden yana zengin olduğundan hücrelere yararlıdır. Bileşiminde ayrıca bol albümin, şeker ve bazı madensel tuzlar vardır. Bu yüzden “bitkisel  et” yerine geçer. Fakat kuvvetli bir besin olan bezelyeden az yenilmelidir. Aşırı yenildiğinde arteritlililere zararlıdır.

 

 

 

 

Previous Biber - Capsicum Anuum
Next Bamya - Hibiscus Esculentus

About author

You might also like

Neye İyi Gelir 0 Comments

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis)   Kökeni Akdeniz bölgesidir. Ağzının tadını bilenler tarafından aranan bir bitkidir. Eski Yunanlılar ve Romalılar bu bitkinin yetiştirilmesine çok önem verirlermiş. Kalorisi düşük olduğundan şişmanlatmaz. Gut hastalığına,

Sebzeler 0 Comments

Marul

Marul (Lactuca sativa) Kökeni Asya olan marulda A, B, C, D, E vitaminleri, demir, kireç, çinko, fosfor, iyot, sodyum, bakır gibi madenler bulunur. Serinletici, susuzluğu giderici, iştah açıcı ve cildi

Sebzeler 0 Comments

Yabani hindiba

Yabani hindiba (Radika veya taraxacum ofıccinalis) Kırlarda, bayırlarda yetişen bu bitkide bol miktarda A, B, C, D vitaminleriyle demir, kireç, kükürt, sodyum, potasyum bulunur. İştah açıcı, kan temizleyici ve güçlendiricidir.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply