Bakla – Fabla Vulgaris

Bakla – Fabla Vulgaris

Bakla - Fabla VulgarisTazeliği ve körpeliği çok önemli olan sebzelerden birisidir. Baklava fasulye gibi büküldüğünde kırılabilmelidir. Fazla gelişmiş ve tohumları büyük olan bakla geç pişe, lezzetsiz olur. Sindirimi kolay olan taze baklada A, B ve C vitaminleri bulunur. Kurusu her ne kadar C Vitaminini kaybederse de demir ve kireçten yana zengindir. Ancak; sindirimi zordur. Bu nedenle bol sebzeyle yenmelidir. Kuru bakla ve iç bakla iki türlü kullanılır.

 

Zarı çıkartılmamış bakla : Bu tür bakladan çeşitli yemekler yapılabilir. Yani kuru sebzeyle pişirilen yemek çeşitleri uygulanabilir.

 

Zarı çıkartılmış olan bakla : Bu tür bakla genellikle pürelerde ve çorbalarda kullanılır. Baklanın hazmı zordur ve gaz yapar. Bu yüzden sindirim güçlüğü çekenler ölçülü yemelidir. Ancak dizanteride yararlı olduğu görülmüştür.

 

Previous Bal Kabağı - Curcubita Maxima
Next Bal

About author

You might also like

Sebzeler 0 Comments

Bezelye – Pisum Sativum

Bezelyenin İtalya’ dan geldiği sanılır. Taze bezelye ile kurusu arasındaki besin farkları oldukça fazladır. Aşağıda bu fazlalığı gösterir bilgileri paylaşacağız. 100 Gram Taze Bezelyede 6,6 Albümin bulunurken Kuru Bezelyede bu

Sebzeler 0 Comments

Yabani hindiba

Yabani hindiba (Radika veya taraxacum ofıccinalis) Kırlarda, bayırlarda yetişen bu bitkide bol miktarda A, B, C, D vitaminleriyle demir, kireç, kükürt, sodyum, potasyum bulunur. İştah açıcı, kan temizleyici ve güçlendiricidir.

Sebzeler 0 Comments

Lahana

Lahana (Brassica oleracia) Kökeni Akdeniz bölgesidir. Pek çok doktora göre lahana bir sebze değil bir ilaçtır. 1960 yılında Amerika’da Stadford Tıp Fakültesi profesörlerinden Dr. Gamett- Cheney, çiğ lahana suyunun ülsere

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply